project - EIP-AGRI Operational Group

Pollinators for fruit growers and fruit growers for pollinators
Opraševalci za sadjarje in sadjarji za opraševalce

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2019 - 2021 Slovenia
Ongoing | 2019 - 2021 Slovenia
Currently showing page content in native language where available

Objectives

The main objectives of the proposed project are: (1) To improve the transfer of knowledge into practice in the field of wild pollinators in fruit growing. (2) Establish good practices for the protection of pollinators in orchards. (3) To improve conditions for wild pollinators in orchards and thus to contribute to the protection of biodiversity. (4). Increase the reliability and quality of pollination.

Objectives

Glavni cilji predlaganega projekta so:   (1) Izboljšati prenos znanja v prakso na področju divjih opraševalcev v sadjarstvu. (2) Vzpostaviti dobre prakse varovanja opraševalcev na vzorčnih kmetijskih gospodarstvih. (3) Izboljšati razmere za divje opraševalce v sadovnjakih in s tem pripevati k varovanju biotske raznovrstnosti. (4).Povečati zanesljivost in kakovost opraševanja.

Activities

In order to improve the conditions for pollinators in orchards, we plan to set up nesting stations, establish meadows for pollinators and seed food plants. In the framework of the project, we also plan to implement training, issue a manual, organize an expert meeting and many other ways of transferring knowledge and disseminating the results of the project.

Activities

Za izboljšanje razmer za opraševalce na kmetijskih gospodarstvih načrtujemo postavitev gnezdilnih postaj, vzpostavitev travnikov za opraševalce in površin medovitih rastlin. V okviru projekta načrtujemo tudi izvedbo usposabljanja, izdajo priročnika, organizacijo strokovnega posveta in številne druge načine prenosa znanja in širjenja rezultatov projekta. 

Context

Opraševanje žuželk je ena najpomembnejših ekosistemskih storitev, pomembnih tako za delovanje ekosistemov in ohranjanje biotske raznovrstnosti kot kmetijsko pridelavo. Pri opraševanju je poleg medonosne čebele zelo pomembna tudi vloga divjih opraševalcev, ki so v primerjavi z medonosno čebelo v mnogih primerih celo bolj učinkoviti. Za zanesljivo opraševanje in s tem povezano stabilno pridelavo in ohranjanje biotske pestrosti je zato ključnega pomena ohranjanje pestrosti opraševalcev. Med divjimi opraševalci so najpomembnejše divje čebele. Doslej je bilo v Sloveniji najdenih 563 vrst divjih čebel, od tega 35 vrst čmrljev. Oprašujejo tudi muhe in metulji, v manjši meri tudi druge žuželke, npr. nekateri hrošči in ose.

Zaradi sprememb v okolju populacije divjih opraševalcev hitro upadajo. Upadanje populacij divjih čebel opažamo tudi v Sloveniji. Tako kot medonosno čebelo, tudi divje opraševalce ogrožajo uporaba pesticidov, pomanjkanje hrane zaradi intenzivnega kmetijstva in podnebnih sprememb ter bolezni. Poleg tega divje opraševalce ogrožata tudi pomanjkanje gnezdilnih mest.

Zaradi upadanja populacij opraševalcev se ponekod po svetu že soočajo s tako imenovano krizo opraševanja. Zaradi podnebnih in drugih okoljskih sprememb, pa bo zanesljivost opraševanja v prihodnosti vse manjša, kar ogroža stabilno pridelavo hrane in s tem prehransko varnost. Pomen pestrosti opraševalcev bo v prihodnosti zato še večji, saj bo zaradi podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot neugodno vreme v času cvetenja, ko medonosna čebela lahko povsem odpove, vloga divjih opraševalcev, zlasti čmrljev, ki so dejavni tudi v dežju, mrazu in vetru, še večja.


 

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014SI06RDNP001 Program razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020
Location
Main geographical location
Osrednjeslovenska

€ 216769

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Currently showing page content in native language where available

Contacts

Project coordinator

  • Nacionalni inštitut za biologijo

    Project coordinator

Project partners

  • DRUŠTVO ZA OPAZOVANJE IN PROUČEVANJE PTIC SLOVENIJE

    Project partner

  • GRM NOVO MESTO – CENTER BIOTEHNIKE IN TURIZMA

    Project partner

  • INŠTITUT ZA HMELJARSTVO IN PIVOVARSTVO SLOVENIJE

    Project partner

  • KMETIJSKI INŠTITUT SLOVENIJE

    Project partner

  • KMETIJSKO GOSPODARSTVO DARSAD D.O.O.

    Project partner

  • KMETIJSKO GOSPODARSTVO JELINA

    Project partner

  • KMETIJSKO GOSPODARSTVO LEGAT

    Project partner

  • KMETIJSKO GOSPODARSTVO OMERZU

    Project partner

  • KMETIJSKO GOSPODARSTVO ŠKOF

    Project partner

  • KMETIJSKO GOZDARSKA ZBORNICA SLOVENIJE KMETIJSKO GOZDARSKI ZAVOD KRANJ

    Project partner

  • KOZJANSKI PARK

    Project partner

  • ZAVOD JABOLKO, ZAVOD ZA ŠIRJENJE SADJARSKE KULTURE IN EKOLOŠKEGA KMETOVANJA

    Project partner