project - EIP-AGRI Operational Group

Improving nature positive measures in agricultural production systems in Slovenia (acronym: EIP KROTA)
Izboljšanje naravovarstvenih učinkov kmetijskih pridelovalnih sistemov v Sloveniji (akronim: EIP KROTA)

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2022 - 2025 Slovenia
Ongoing | 2022 - 2025 Slovenia
Derzeit wird der Seiteninhalt nach Möglichkeit in der Muttersprache angezeigt

Objectives

1. Analysis of possible nature positive measures within selected typical agricultural production systems in Slovenia.
2. Pilot result-oriented testing of measures to improve the conditions of the grassland habitat types and selected species of amphibians, reptiles, butterflies and mammals.
3. Establishment of a website / platform on nature positive measures on farms with recommendations for their implementation.
4. Increasing knowledge on target species and habitat types of farmers and agricultural advisers and their capacity to implement relevant nature positive agricultural practices.

Objectives

1. Analiza možnosti za izboljšanje naravovarstvenih učinkov in zmanjšanje vplivov na okolje v okviru izbranih tipičnih kmetijskih pridelovalnih sistemov  v Sloveniji.
2. Preizkus rezultatsko usmerjenih ukrepov za izboljšanje stanja travniških habitatnih tipov ter izbranih vrst dvoživk, plazilcev, metuljev in sesalcev.
3. Vzpostavitev spletišča za kmete in kmetijske svetovalce za ohranjanje biodiverzitete na kmetijah s priporočili za izvajanje ukrepov.
4. Povečanje poznavanja ciljnih vrst in habitatnih tipov ter usposobljenosti kmetijskih gospodarstev in kmetijskih svetovalcev za izvajanje ustreznih kmetijskih praks na področju ohranjanja biodiverzitete na kmetijah.

Activities

Within the project we will test 5 different measures: establishment or restoration of smaller water areas, establishment or restoration of rockeries, establishment of grassland - belts along fields and hedges, establishment of belts along fields without PPP use, restoration of Natura 2000 grassland habitat types. We will set up a website - a permanent national platform for nature protection in agriculture. We will organize online and field training courses for consultants and farmers. The results of the project will be disseminated through several print and electronic media as well as the final expert conference.

Activities

V projektu bomo izvedli praktični preizkus 5 ukrepov: vzpostavitev ali obnova manjših vodnih površin,  vzpostavitev ali obnova skalnjakov, vzpostavitev travnatih pasov ob njivah in mejicah, vzpostavitev pasov ob njivah brez rabe FFS, obnova Natura 2000 travniških habitatnih tipov. Vzpostavili bomo spletno stran -  trajno nacionalno stičišče na področju varstva narave v kmetijstvu ter izvedli spletna in terenska usposabljanja za svetovalce in kmete. Rezultate projekta bomo razširjali preko več tiskanih in elektronskih medijev ter zaključnega strokovnega posveta.

Kontext

Za izboljšanje uspešnosti pri doseganju naravovarstvenih ciljev v kmetijski krajini je potreben razvoj sodobnih poslovnih in proizvodnih modelov za kmetijska gospodarstva, ki poleg doseganja proizvodnih, ekonomskih in socialnih ciljev omogočajo tudi ohranjanje in izboljšanje stanja biotske pestrosti. Strukturne spremembe v kmetijstvu namreč povzročajo razkorak med temi cilji, ki vodi bodisi v ekološko škodljivo intenziviranje pridelave ali v njeno opuščanje, oboje pa se kaže v nazadovanju ohranjenosti naravnih virov in življenjskih okolij. To je med drugim posledica uveljavitve neprimernih kmetijskih praks v okviru različnih pridelovalnih sistemov, kjer je v zadnjih desetletjih zaradi tehnoloških sprememb prišlo do intenzifikacije rabe njivskih in travniških površin, premene travnikov v njive, odstranjevanja krajinskih značilnosti in pomanjkanja neobdelanih kmetijskih površin. Kmetijstvo je mogoče z določenimi prilagoditvami oziroma ciljnimi ukrepi izvajati na način, ki biodiverziteto ohranja in podpira. V okviru projekta bomo zato v okviru posameznih proizvodnih sistemih razvili in preizkusili rezultatsko usmerjene in prostorsko ciljne ukrepe za izbrane vrste in habitatne tipe, ki služijo kot dobri indikatorji stanja biodiverzitete v kmetijski krajini. Projekt bo s preizkusom določenih ukrepov, pripravo priporočil in aktivnostmi za dvig usposobljenosti kmetijskih gospodarstev, kmetijskih svetovalcev in drugih deležnikov služil tudi kot neposredna podpora pri izvajanju nekaterih novih instrumentov, ki so predvideni v okviru Strateškega načrta Skupne kmetijske politike 2023–2027 za Slovenijo, kot so na primer neproizvodne naložbe in izvajanje ukrepov na zavarovanih območjih.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014SI06RDNP001 Program razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020
Ort
Main geographical location
Pomurska
Other geographical location
Podravska, Spodnjeposavska

€ 280808

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Derzeit wird der Seiteninhalt nach Möglichkeit in der Muttersprache angezeigt

Contacts

Project coordinator

  • E-ZAVOD Zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev

    Project coordinator

Project partners

  • Božidar Beci

    Project partner

  • Center za kartografijo favne in flore

    Project partner

  • Erik Kapun

    Project partner

  • JERUZALEM ORMOŽ, STORITVE, AGRAR, TRGOVINA d.o.o.

    Project partner

  • Jerneja Jančar

    Project partner

  • KMETIJSKO GOZDARSKA ZBORNICA SLOVENIJE KMETIJSKO GOZDARSKI ZAVOD LJUBLJANA

    Project partner

  • KMETIJSKO GOZDARSKA ZBORNICA SLOVENIJE KMETIJSKO GOZDARSKI ZAVOD MURSKA SOBOTA

    Project partner

  • Marta Gregorc

    Project partner

  • Matjaž Škof

    Project partner

  • Nacionalni inštitut za biologijo

    Project partner

  • Tanja Cerar

    Project partner

  • U-centrix, svetovanje in razvoj programskih sistemov, d.o.o.

    Project partner

  • UNIVERZA V LJUBLJANI

    Project partner