project - EIP-AGRI Operational Group

Implementation of national genomic breeding value evaluation for Slovenian Brown Swiss and Holstein cattle population with combined reference populati
Uvedba nacionalnega genomskega obračuna plemenskih vrednosti s kombinirano referenčno populacijo za slovensko rjavo in črno-belo pasmo govedi

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2019 - 2022 Slovenia
Ongoing | 2019 - 2022 Slovenia
Currently showing page content in native language where available

Objectives

Application of a national genomic breeding value evaluation would enable international breeding value comparison and thus an achievement of expected results in own herd selection, as well as higher level of competitiveness in dairy cattle breeding in the long run. National genomic selection also presents an opportunity for niche production and upgraded genetic diversity control. Individual farms would become more competitive by breeding highly valued breeding animals and also by producing milk of extra quality. We aim to establish national genomic breeding value evaluation using innovative approach, and to design selection schemes for diverse productive directions of dairy cattle herds.

Objectives

Vzpostavitev lastnega obračuna genomskih plemenskih vrednosti (PV) v Sloveniji bi omogočila primerjavo z mednarodnimi PV in s tem pogostejše doseganje pričakovanih rezultatov selekcije v lastnih čredah z dolgoročno večjo konkurenčnostjo reje mlečnega goveda. Lastna genomska selekcija je tudi priložnost za prirejo nišnih produktov in izvajanje učinkovitejšega nadzora nad genetsko pestrostjo. Omogočila bi večjo konkurenčnost posameznih kmetij tako z vzrejo več vrednih plemenskih živali, kot s prirejo mleka posebne kakovosti. Z inovativnim pristopom bomo vzpostavili nacionalni obračun genomskih PV in izdelali sheme selekcije za različno proizvodno usmerjene reje mlečnega goveda.

Activities

Project group will analyze addressed problems from each stakeholder's point of view and the details needed for result preparation will be defined in a way that results will be useful for breeders. Additional information included in analysis is going to be determined, leading to desired results. Selection service will be trained for on-farm key parameter detection that is going to be included in the proposal of goal oriented selection. Breeders will be trained to run this kind of selection on farms. Based on results, we will prepare material and carry out workshops for interested breeders. We will establish a system for continuous genomic evaluation and publish results permanently on the website.

Activities

Projektna skupina bo v prvi fazi analizirala naslovljene probleme s strani vseh deležnikov. S tem bomo definirali potrebne podrobnosti za pripravo rezultatov, ki bodo uporabni za rejce. Določili bomo katere dodatne informacije je potrebno vključiti v analizo, da bomo lahko prišli do takih rezultatov. Selekcijska služba se bo usposobila za detekcijo ključnih parametrov na kmetiji za izbor - predlog ciljne selekcije. Rejci se bodo usposobili za vodenje take selekcije na kmetiji. Na osnovi rezultatov bomo pripravili gradiva in delavnice za vse zainteresirane rejce. Na spletni strani bomo trajno objavili razultate in vzpostavili sistem za kontinuiran obračun genomskih PV.

Context

V Sloveniji še nismo vzpostavili lastne referenčne populacije, ki je osnova za nacionalni obračun genomskih PV. Razlogov je več; do nedavnega je veljalo, da se v refernčno populacijo vključi najmanj 3 do 5 tisoč progeno testiranih bikov. Zaradi majhnosti populacije to ni bilo mogoče, saj pri mlečnem govedu v Sloveniji pri nobeni pasmi nimamo niti tisoč takih bikov. Tudi z upoštevanjem vključenih bikov iz tujine, ki so povezani z našo populacijo, ni mogoče doseči zadostnega števila. V zadnjem času je zaživela ideja o vključevanju krav v referenčno populacijo. Pri tem je pogoj vključitve 5 do 10 tisoč krav, ki imajo zanesljivo oceno lastne plemenske vrednosti. Trenutno imamo v Sloveniji manj kot 1500 genotipiziranih krav pri rjavi in pri črno-beli pasmi, od tega pa je kar nekaj mladih živali, ki še nimajo dovolj informacij, da bi jih vključili v referenčno populacijo. Dodatno je na SNP čipih, ki se uporabljajo za genotipizacijo, vključenih vse več informacij o monogenskih lastnostih. To so dedne bolezni-napake ter značilnosti, ki vplivajo na kakovost, npr. določajo beljakovine v mleku. Za te lastnosti še nimamo izdelanih strategij selekcije, nekateri kmetje pa že izvajajo selekcijo npr. na kapa kazeine in/ali na A2 beta kazein. Na trgu s plemenskimi biki (semenom) se pojavlja veliko ponudnikov z izključno komercialnim in ne dolgoročnim pogledom na uspeh reje. Pri tem uporabljajo različne in le delne informacije, zato je potrebno rejce usposobiti, da bodo učinkoviti pri tolmačenju vseh virov informacij in samostojnem vodenju selekcije glede na zastavljene cilje v lastni čredi.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014SI06RDNP001 Program razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020
Location
Main geographical location
Osrednjeslovenska
Other geographical location
Goriška, Savinjska

€ 349969.25

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Currently showing page content in native language where available

Contacts

Project coordinator

  • Univerza v Ljubljani

    Project coordinator

Project partners

  • Andrej Lenarčič

    Project partner

  • Blaž Kavčič

    Project partner

  • Jakob Napotnik

    Project partner

  • Jakob Šter

    Project partner

  • Janez Anželak

    Project partner

  • Kmetijski inštitut Slovenije

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Celje

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Kranj

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Ljubljana

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Ptuj

    Project partner

  • Marjan Pivk

    Project partner

  • PP-AGRO, poljedelstvo in proizvodnja d.o.o.

    Project partner

  • Tomaž Modic

    Project partner