project - EIP-AGRI Operational Group

Farming for the conservation of species rich grasslands through the transfer of knowledge to the farmer
Kmetovanje za ohranjanje vrstno pestrih travišč s prenosom znanja na kmeta

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2022 - 2025 Slovenia
Ongoing | 2022 - 2025 Slovenia
Currently showing page content in native language where available

Objectives

The main objective is to improve conservation status of species rich grasslands through promotion of their sustainable multifunctional use. We will educate landowners/farmers of farming practices, which support biodiversity of arable land, have less effect on natural assets (soil, water), support climate change mitigation through improved sequestration of C02 and encourages farming on areas with limited farming opportunities. The project will be conducted in 4 Natura 2000 sites in 3 statistics regions. The aim is also to further develop and test the result based ari-environmet measures for species rich grasslands and harmonize the protocol with the responsible institutions.

Objectives

Glavni cilj je izboljšati stanje ohranjenosti vrstopestrih travišč s spodbujanjem njihove trajnostne večnamenske rabe. Lastnike zemljišč/kmete bomo izobraževali o kmetijskih praksah, ki podpirajo biotsko raznovrstnost njivskih zemljišč, imajo manjši vpliv na naravne dobrine (tla, voda), podpirajo blažitev podnebnih sprememb z izboljšanim sekvestracije C02 in spodbujajo kmetovanje na območjih z omejenimi možnostmi kmetovanja. Projekt se bo izvajal na 4 območjih Natura 2000 v 3 statističnih regijah. Cilj je tudi nadaljnji razvoj in testiranje ari-okoljskih ukrepov, ki temeljijo na rezultatih, za vrstno bogata travišča in uskladitev protokola z pristojnimi institucijami.

Activities

The main project activity is to educate and qualify farms about sustainable land management, which is supports conservation of species rich grasslands and to transfer knowledge from farmer to farmer. Other activities include improving the conservation status of dry grasslands thought extensive land management, to promote local products from grasslands, to educated and transfer the knowledge to farmers and test result based ari-environment measure for species reach grassland, to analyse the nutritional value of grass from species reach grasslands and to transfer the results to other farmers and stakeholders.

Activities

Glavna projektna dejavnost je izobraževanje in kvalificiranje kmetij o trajnostnem gospodarjenju z zemljišči, ki podpira ohranjanje vrst bogatih travišč in prenos znanja s kmeta na kmeta. Druge dejavnosti vključujejo izboljšanje stanja ohranjenosti suhih travišč z mišljeno ekstenzivno upravljanje zemljišč, promocijo lokalnih proizvodov s travnikov, izobraževanje in prenos znanja kmetom ter merjenje ari-okolja na podlagi rezultatov testiranja za vrste, ki dosežejo travinje, analizo hranilne vrednosti trave od vrst dosežejo travišča in prenesejo rezultate na druge kmete in zainteresirane strani.

Context

Po zadnjem poročilu habitatne direktive je stanje habitatnih tipov  6510 in 6210(*) v Sloveniji slabo in se slabša (U2- status). Po Prilogi I Direktive o habitatih pa je HT 6210(*) ciljni habitatni tip, ki se mora prednostno ohranjati pred drugimi habitatnimi tipi. Oba habitatna tipa ogroža opuščanje rabe, neustrezno upravljanje (neustrezna paša in košnja), nizka raven zavesti o pomenu in ohranjanju ekstenzivnih vrstno pestrih travišč, razdrobljena lastniška struktura in majhne parcele.
Ohranjanje vrstno pestrih traviščih je vezano na (ne)ustrezno rabo. Glavni problem je neugodno stanje HT zaradi (1) opuščanja in/ali (2) intenziviranja.Trenutno so KOPOP ukrepi edini sistemski instrument za doseganje ohranjanja ugodnega stanj. Vpis v omenjene ukrepe je zelo slab. Kot država ne dosegamo zastavljenih cilji po Programa upravljanja Nature (PUN)za HT6210 in HT6510. Da bi  poskusili stanje izboljšati smo v projektu LIFE ot grassaldns (LIFE NAT/SI/000005) pripravili rezultatsko usmerjen KOPOP, v katerem je bilo tudi predlagano, da kmet samo ocenuje vrednoti stanje travnika s terenskim obrazcem. V tem EIP projektu želimo to tudi preizkusiti v praks in še korak naprej, da svoje znanje prepoznavanja ugodnega/neugodnega stanja travnikov širijo še na druga KMG.
Z vzpodbujanjem multifunkcijse trajnoste rabe vrstno pestrih travišč bomo prispevali tudi k ciljem Evropskega Zelenega dogovra: spodbujanjek k kmetijskih praksah, ki podpirajo biotsko raznovrstnost v kmtijski krajiji, imajo manjši vpliv na naravne dobrine (tla, voda), podpirajo blažitev podnebnih sprememb z izboljšanim sekvestracije C02 in spodbujajo kmetovanje na območjih z omejenimi možnostmi kmetovanja. 

Additional information

Suha vrstno pestra travišča so med vrstno najbolj bogatimi življenjskimi okolji. Kot vsa druga travišča v Sloveniji, razen z izjemo alpskih trat in nekaterih močvirskih travnikov, so antropogenega izvora, zato je njihov obstoj vezan na stalno človeško dejavnost. Vrstno pestra travišča po eni strani ogroža opuščanje rabe in posledično zaraščanje, po drugi pa intenzivna raba (prepogosta košnja / prepogosta paša). Ohranjanje vrstno pestrih travišč je vezano na trajnostno kmetijsko rabo.
Namen projekta je spodbujanje trajnostnega kmetovanja z ekstenzivnimi vrstno pestrimi travišči, predvsem na območjih z omejenimi dejavniki (Gorjanci, Haloze, Kum in Pohorje). Poudarek projekta je na izobraževanju kmetov o trajnostnem kmetijstvu in prenosu tega znanja na druge kmete, ki bo za kmetije ekonomsko donosno hkrati pa bo zagotavljalo ohranjanje vrstno pestrih travišč in biotske pestrosti. Zavedamo se, da lahko le z trajnostim kmetovanjem zagotovimo tudi ohranjanje vrstno pestrih travišč
Travišča prav tako vežejo nase ogljik in tako prispevajo k zmanjševanju koncentracije toplogrednih plinov v ozračju. Hkrati pa zaradi ekstenzivnega načina upravljanja močno zmanjšamo ali prenehamo z uporabo gnojil in fitofarmacevtskih sredstev (FFS).

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014SI06RDNP001 Program razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020
Location
Main geographical location
Podravska
Other geographical location
Jugovzhodna Slovenija, Zasavska

€ 248494

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Currently showing page content in native language where available

Contacts

Project coordinator

  • Zavod Republike Slovenije za varstvo narave

    Project coordinator

Project partners