project - EIP-AGRI Operational Group

Development of sustainable agricultural practices along riparian zones
Oblikovanje trajnostnih kmetijskih praks na priobalnih pasovih površinskih voda

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2022 - 2025 Slovenia
Ongoing | 2022 - 2025 Slovenia
Affichage actuel du contenu de la page dans la langue maternelle, si disponible

Objectives

The key to long-term and sustainable use is protecting natural resources. Agriculture must become, not only economically efficient, but also more environmentally sustainable which is also the new EU CAP and consumer expectation. Agriculture along riparian zones must transform its practices to reduce negative impacts on water bodies, if we want to continue farming along them. The aim of this project is to reduce deterioration and to improve the state of water resources and thus ensure their sustainable use. Concurrently, our goal is to reduce the economic losses which farmers suffer from environmental restrictions by optimizing and directing agricultural practices along riparian zones.

Objectives

Varovanje naravnih virov je ključno za zagotavljanje njihove dolgoročne in trajnostne rabe, zato se mora kmetijstvo dolgoročno preusmeriti v oblike, ki ne bodo le ekonomsko učinkovite, ampak tudi okoljsko vzdržne. V to smer gre tudi nova SKP EU in pričakovanja potrošnikov. V kolikor bomo želeli ohraniti kmetovanje na priobalnih pasovih se bo le-to moralo preusmeriti v oblike, ki imajo manjše negativne vplive na vodna telesa. Cilj projekta je preprečevanje slabšanja, varovanje in izboljšanje stanja vode in s tem poskrbeti za trajnostno rabo vode. Hkrati pa želimo kmetom z optimizacijo in usmerjanjem kmetovanja na priobalnih zemljiščih zmanjšati ekonomske izgube, ki jih utrpijo zaradi omejitev.

Activities

Sustainable agricultural practices along riparian zones will contribute to better water quality in watercourses and consequently in the aquifers. This will be achieved through adapted land cultivation, maintenance and restoration of vegetation buffers along these watercourses and drainage ditches. An analysis of the impact of slope, floodplains and land use along riparian zones, will be prepared in order to determine the optimal (more detailed) width of the riparian zone, where it is necessary to implement water protection measures. The findings of the project will enable farmers and spatial planners to implement protective measures for water protection along these watercourses.

Activities

Namen projekta je predlagati trajnostne kmetijske prakse na priobalnih pasovih površinskih voda za zagotavljanje dobre kakovosti vode v vodotokih in posledično vodonosnikih, kar bomo dosegli s prilagojenim načinom obdelave zemljišč in z vzdrževanjem in obnovo vegetacijskih pasov ob vodotokih ter melioracijskih jarkih. Izvedli bomo tudi analizo vpliva naklona, poplavnih območij in dejanske rabe GERK-ov ob površinskih vodah, z namenom določitve optimalne detajlnejše širine priobalnega pasu, na katerem je potrebno izvajati zaščitne ukrepe za varstvo voda. Ugotovitve projekta bodo v pomoč kmetom pri načrtovanju kmetovanja in načrtovalcem pri urejanju kmetijskega prostora ob vodotokih.

Contexte

Priobalna zemljišča so z Zakonom o vodah določen varovalni pas ob površinskih vodah, kjer je kmetovanje, zaradi zagotavljanja ustrezne kakovosti vode, omejeno. Kmetom je na njih prepovedano gnojenje in uporaba FFS, z novo SKP 2023-2027 pa tudi preoravanje travniških površin. Glede na delež kmetijskih površin v Sloveniji, ki posegajo na priobalne pasove površinskih voda, te omejitve za marsikaterega kmeta predstavljajo oviro in ga postavljajo v neenakopraven položaj. Marsikateri omejitev zato tudi ne upošteva. Nesporno je, da je kmetijstvo ob industriji, energetiki, prometu in gojenju vodnih organizmov, ena izmed človekovih dejavnosti, ki najbolj obremenjuje površinske in podzemne vode. Kmetijstvo predstavlja razpršen vir onesnaževanja do katerega prihaja zaradi spiranja hranil in FFS s kmetijskih površin v vodotoke in podtalnico, zanašanja ob aplikaciji teh sredstev in neposrednega površinskega odtoka zaradi nepravilne ali prekomerne uporabe. Navedeno je v kombinaciji z neprimernim urejanjem kmetijskih zemljišč (odstranjevanje obrežne vegetacije, neprimerno namakanje, ipd.) in z naravnimi danostmi (tla, padavine, naklon itd.) velikokrat vzrok za slabo stanje voda (Pomembne zadeve upravljanja voda na vodnih območjih Donave in Jadranskega morja, 2020).
S projektom želimo oblikovati niz ukrepov, ki bodo prispevali k bolj trajnostno usmerjenim kmetijskim praksam na priobalnih pasovih površinskih voda, s čimer bo projekt prispeval k varovanju površinskih in podzemnih voda, skrbi za bolj kakovostno vodo ter k ohranjanju biotske raznovrstnosti.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014SI06RDNP001 Program razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020
Emplacement
Main geographical location
Savinjska
Other geographical location
Koroška

€ 274887

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Affichage actuel du contenu de la page dans la langue maternelle, si disponible

Contacts

Project coordinator

  • Geodetski zavod Celje, d.o.o.

    Project coordinator

Project partners

  • KGZS – Zavod Celje

    Project partner

  • Senica Martin

    Project partner