project - EIP-AGRI Operational Group

Development of an innovative production of straws from straw for various drinks
Opracowanie innowacyjnej produkcji słomek ze słomy do różnych napojów

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2021 - 2022 Poland
Ongoing | 2021 - 2022 Poland
Currently showing page content in native language where available

Objectives

The aim of the operation is to obtain an agricultural product which is straw with improved usability (in the form of drinking straws) and to create (i.e. develop and implement) appropriate technical, technological and organizational conditions necessary for the production of straws for drinking various types of drinks.

Objectives

Celem operacji jest uzyskanie produktu rolnego jakim jest słoma o ulepszonej przydatności użytkowej (występująca w postaci słomek do picia) oraz stworzenie (tzn. opracowanie i wykonanie) odpowiednich warunków technicznych, technologicznych i organizacyjnych jakie są niezbędne do produkowania słomek ze słomy, przeznaczonych do picia różnych napojów.                                                     

Activities

The project implementation assumes the selection and implementation of cereal species and perennial plants along with the technology of cultivating an improved form of straw: dry, hollow stalk or stalk. This goal will be implemented in cooperation with farmer and Plant Breeding and Acclimatization Institute so selected plant forms will be characterized by the greatest usefulness of straw and will be adapted to the soil and production conditions of the farm. The next stage will be the development and construction of a straw harvesting machine as well as the development and implementation of a significantly improved production technology and organizational method of work in straw production process.

Activities

Realizacja projektu zakłada wyselekcjonowanie i wdrożenie gatunków zbóż i roślin wieloletnich wraz z technologią uprawy udoskonalonej postaci słomy tj suchego, pustego w środku źdźbła lub łodygi. Cel ten będzie realizowany we współpracy z rolnikiem i Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Państwowym Instytutem Badawczym w Radzikowie, tak  wybrane formy roślin cechować się będą największą przydatnością słomy i będą dostosowane do warunków glebowych i produkcyjnych gospodarstwa. Kolejnym etapem będzie opracowanie i wykonanie maszyny do zbioru słomy oraz opracowanie i wdrożenie znacznie udoskonalonej technologii produkcji oraz metody organizacyjnej prac w procesie produkcji słomek

Context

Jednorazowe słomki z plastiku do picia napojów są od lat powszechne w codziennym życiu większości ludzi. W samej tylko UE średnio rocznie zużywa się ponad 36 mld słomek, z tego 1,2 mld w Polsce. Później wędrują do kosza i na wysypisko, gdzie ich utylizacja trwa ok. 450 lat. Skala problemu produkcji tego typu plastikowych odpadów jest tak duża, że powstała w 2018 r. dyrektywa UE zakazująca sprzedaży jednorazowego plastiku (w tym słomek) od 2021 roku. Alternatywą dla słomek z plastiku są słomki z innych materiałów. W praktyce są słomki ze: szkła, metalu, bambusa, papieru, mączki kukurydzianej, makaronu, jabłek i zbóż, a przede wszystkim z naturalnej słomy. Tak wykonane słomki ze słomy są w pełni naturalne, biodegradowalne, a także nie rozpuszczają się i nie namiękają. Jednakże ich produkcja jest istotnie kosztowniejsza od plastikowych. Dotychczasowa nieliczna produkcja takich słomek oparta jest w większości na ręcznej pracy ludzkiej (dlatego są tak kosztowne) i ma zasięg lokalny. Ceny mogą się rok do roku bardzo różnić, bo taka słomka, jak każdy produkt rolniczy, zależy m.in. od pogody i warunków glebowych. Znacznie ograniczony jest też ich asortyment (długość i średnica).Niewystarczająca jest też skala produkcji: są informacje z jednostek gastronomicznych i sklepów, że brak jest takiego produktu na rynku. Brak jest na rynku także ofert sprzętu techniczno-technologicznego do produkcji słomek do napojów, wykonanych ze słomy a także wiedzy na temat techniki i technologii ich produkcji. Tak wyprodukowane słomki do napojów dzięki zastosowanym innowacjom będą istotnie tańsze od produkowanych obecnie. Rezultaty operacji przyczynią się poprawy wyników gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją zbóż i rośli wieloletnich. 

Additional comments

Realizowany projekt jest formą eksperymentu, dlatego też trudno jest w sposób precyzyjny przewidzieć czas trwania poszczególnych etapów oraz zakres kosztów.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014PL06RDNP001 Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Location
Main geographical location
Kielecki

€ 284712.23

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Currently showing page content in native language where available

1 Practice Abstracts

The project is in progress, the 1st stage has been completed. A preliminary design of a prototype straw harvesting machine was developed. Assembly works and tests of the first machine are in progress. The expected results will be available for publication after the entire operation is completed

Projekt jest w trakcie realizacji ukończono I etap. Opracowano wstępny projekt prototypowej maszyny do zbioru słomy. Trwają prace montażowe oraz testy pierwszej maszyny.   Oczekiwane wyniki będą możliwe do opublikowania po realizacji całości operacji.

Currently showing page content in native language where available

Contacts

Project coordinator

  • Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

    Project coordinator

Project partners

  • Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

    Project partner

  • Instytut Technologiczno-Przyrodniczym z siedzibą w Falentach

    Project partner

  • USŁUGI SPAWALNICZE Grzegorz Cuch

    Project partner

  • Zdzisław Wiklak

    Project partner