project - EIP-AGRI Operational Group

Digitizing the value chain of organic beekeeping products
Дигитализиране на веригата на стойността на продуктите от биологично пчеларство

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Completed | 2020 - 2023 Bulgaria
Completed | 2020 - 2023 Bulgaria
Currently showing page content in native language where available

Objectives

The EU has 620,000 beekeepers producing 200,000 tonnes of honey yearly. Insufficient domestic supply, coupled with low-quality imports, endangers the economic viability of beekeeping. The project unites experts to tackle issues in Bulgarian beekeeping, enhance management, ensure product authenticity, and boost economic sustainability through digital transformation.
An innovative system utilizing IoT technology for remote and local monitoring of bee colonies will serve as a risk management tool, addressing threats to bee health and market competition. It aims to track honey production from hive to table, enhancing transparency.

Objectives

В ЕС има 620 000 пчелари, които произвеждат 200 000 тона мед годишно. Недостатъчното вътрешно предлагане, съчетано с нискокачествен внос, застрашава икономическата жизнеспособност на пчеларството. Проектът обединява експерти за справяне с проблемите на българското пчеларство, подобряване на управлението, гарантиране на автентичностт на продуктите и повишаване на икономическа устойчивост чрез дигитална трансформация.
Иновативна система, използваща IoT технология за дистанционно и локално наблюдение на пчелни колонии, ще служи като инструмент за управление на риска, насочен към заплахите за здравето на пчелите и пазарната конкуренция. Следи производството на мед от кошера до масата.

Activities

WP 1. Coordination and management of the Operational Group;
WP 2. Study on the specifics for establishment of the digitalization model in the beekeeping sector;
WP 3. Specification and architectural model for digitalization of the organic beekeeping methods and the supply chain of the beekeeping products;
WP 4. Development and implementation of technological solution;
WP 5. Testing and validation;
WP 6. Dissemination of results.

Activities

РП 1. Координиране и управление на оперативната група;
РП 2. Проучване на спецификите за изграждане на модела за цифровизация в пчеларството;
РП 3. Спецификация и архитектурен модел за цифровизация на биологичното пчеларство и веригата на доставки на пчелните продукти;
РП 4. Разработване и внедряване на технологично решение;
РП 5. Тестване и валидиране;
РП 6. Разпространение на резултатите.

Context

Проектът цели обединяване на усилията на екип от експерти от различни области, които да адресират актуалните проблеми в Българското пчеларство и да се постигне подобряване управлението в пчеларството, гарантиране на автентичността на пчелните продукти и увеличаване на икономическата устойчивост на земеделските стопани чрез дигитална трансформация на сектора. Ще бъде разработена и тествана иновативна интелигентна система за отдалечено и локално наблюдение и анализ на процеса на отглеждане на пчелни семейства, като инструмент насочен към управление на риска и ранно известяване в стопанствата. Това ще позволи и изграждане на система за проследяване на цялостния производствен и маркетингов процес на мед и пчелни продукти от кошера до масата на крайния потребител.Предлаганата иновативна система има за цел да повиши устойчивостта и прозрачността на веригата на доставки на мед и пчелни продукти, чрез внедряване на Интернет на нещата (IoT) технологични решения в производствените и преработвателните етапи, като по този начин се цели да се повиши конкурентоспособността на пчеларския сектор и да се възстанови доверието и очакванията за качество на потребителите.

Additional information

Предлаганата иновативна система има за цел да повиши устойчивостта и прозрачността на веригата на доставки на мед и пчелни продукти, чрез внедряване на Интернет на нещата (IoT) технологични решения в производствените и преработвателните етапи, като по този начин се цели да се повиши конкурентоспособността на пчеларския сектор и да се възстанови доверието и очакванията за качество на потребителите.Основните предвидени механизми и дейности за постигане на тази цел са:
- Използване на специализирани дронове и технологии за обработка на изображения в реално време за прецизно наблюдение и анализ на района около пчелина;
- IoT базирано наблюдение в реално време на пчелина и пчелните семейства, както и вътрешността на кошерите и поведението на пчелите при наличие на различни стресови фактори, без това да смущава тяхната дейност;
- Използване на облачна база данни за събиране и анализиране на всички събрани данни, с цел ранно идентифициране и сигнализиране на пчеларите и превенция на възможни негативни ефекти за пчелите и тяхната продукция;
- Надеждно и уникално маркиране на продуктите, произведени от всеки кошер на пчелина с цел постигане на тяхната проследимост през цялата веригата на добиване, преработка отпроизводителя до пазара и крайния потребител и гарантиране на автентичността и качеството на продукта което съответства на съответните стандарти за безопасност на храните.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014BG06RDNP001 Bulgaria - Rural Development Programme (National)
Location
Main geographical location
Търговище (Targovishte)

€ 274000

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Currently showing page content in native language where available

1 Practice Abstracts

The target results as a result of the implementation of the project are tied to overcoming the identified problems in the development of beekeeping on the territory of the country and the innovative solution proposed by the Operational Group "Union for Innovations in Beekeeping". The results of the project are grouped as follows:

• "Reduction of losses and mortality of bee colonies by providing the possibility of performing a remote analysis of the condition in the hives and the areas around the apiaries, allowing early diagnosis and prevention of diseases"

• "Ensuring the possibility for beekeepers to remotely monitor the status of their bee colonies from Internet devices in real time by providing detailed systematized information that saves time and ensures more successful farm management".

• "Introduction of a new, reliable and transparent certification mechanism throughout the supply chain of organic honey from the farm to the end user".

• "Ensuring the possibility for consumers, processors and distributors to get detailed information about the origin, quality and production method of the honey they buy".

Целевите резултати в резултат на изпълнението на проекта, са обвързани с преодоляването на идентифицираните проблеми в развитието на пчеларството на територията  на страната и  иновативното решение предложено от Оперативна група „Обединение за иновации в пчеларството“. Резултатите по – проекта са групирани по следния начин:

•„Намаляване на загубите и смъртността на пчелните семейства чрез осигуряване на възможност за извършване на отдалечен анализ на състоянието в кошерите и районите около пчелините, позволяващ ранна диагностика и профилактика на болестите“

•„Осигуряване на възможност за пчеларите да наблюдават дистанционно състоянието на пчелните си семейства от интернет устройства в реално време чрез предоставяне на детайлна систематизирана информация, която пести време и гарантира по-успешен мениджмънт на стопанството“.

 •„Въвеждане на нов, надежден и прозрачен механизъм за сертифициране в цялата верига на доставки на биологичен мед от стопанството до крайния потребител“.

•„Осигуряване на възможност за потребителите, преработвателите и дистрибуторите да получат детайлна информация за произхода, качеството и начина на производство на меда, който купуват“.

Currently showing page content in native language where available

Contacts

Project coordinator

  • ЗП Таня Петрова Гюрюшева - Николова

    Project coordinator

Project partners

  • Ивелин Николаев Василев

    Project partner

  • Институт по аграрна икономика

    Project partner

  • Йорданка Христова Мирева

    Project partner

  • Койчо Панайотов Арнаудов

    Project partner

  • Марийка Станчева Христова

    Project partner

  • Румен Георгиев Димитров

    Project partner

  • Цоньо Станчев Тодоров

    Project partner

  • „Белла” ЕООД

    Project partner