project - EIP-AGRI Operational Group

Conservation and improvement of biodiversity in agricultural intensive areas based on ecosystem characteristics
Ohranjanje in izboljšanje stanja biotske razovrstosti na kmetijsko intenzivnih območjih na osnovi ekosistemskih značilnosti

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2020 - 2023 Slovenia
Ongoing | 2020 - 2023 Slovenia
Currently showing page content in native language where available

Objectives

In agricultural intensive areas, there is a trend of decreasing landscape features that are important for biodiversity. The purpose of the project is to stop this trend and to contribute to the preservation of biodiversity. The objectives of the project are to increase biodiversity, to preserve, extend and enrich existing landscape features and to establish new ones. Farmers will be trained in the proper management of landscape features. Awareness of importance of landscape features will be raised among farmers, agricultural advisers and others (investors and contractors of agrarian operations) about the positive effects of landscape features and biodiversity.

Objectives

Na kmetijsko intenzivnih območjih je prisoten trend zmanjševanja krajinskih elementov, ki so pomembni za biotsko raznovrstnost. Namen projekta je zaustaviti ta trend in prispevati k ohranjanju oz. povečanju biotske raznovrstnosti. Cilji projekta so večja biotska raznovrstnost, ohranitev, razširitev in obogatitev obstoječih krajinskih elementov ter vzpostavitev novih. Kmete se bo usposobilo za pravilno ravnanje s krajinskimi elementi ter povečalo ozaveščenost kmetov, kmetijskih svetovalcev in drugih (investitorjev in izvajalcev agrarnih operacij)  o  pozitivnih učinkih krajinskih elementov in biotske raznovrstnosti ter potrebi po novem pristopu k bolj sonaravnem načinu kmetovanja. 

Activities

During the project several practical tests of the solution will be carried out - maintenance, extension and enrichment of existing landscape features, as well as the establishment of new landscape features. The focus will be on raising awareness of the importance of landscape features, so we will prepare a handbook (and a brochure) with guidelines for managing existing landscape elements and establishing new ones. Trainings, demonstrations and lectures will be carried out and project results presented in various media.

Activities

Izvedlo se bo več praktičnih preizkusov rešitve - vzdrževanje, razširitev in obogatitev obstoječih krajinskih elementov ter tudi vzpostavitev novih krajinskih elementov. Poudarek bo na ozaveščanju o pomenu krajinskih elementov, zato bomo pripravili priročnik (ter brošuro) z usmeritvami za ravnanje z obstoječimi krajinskimi elementi in za vzpostavitev določenih novih, na to temo pa bodo izvedena tudi usposabljanja v obliki panožnega krožka, demonstracij, predavanj ter objavljeni rezultati projekta v različnih medijih. Preverilo se bo splošen interes kmetov za vzpostavitev novih krajinskih elementov (anketiranje) ter ekonomsko ovrednotilo stroške vzpostavitve le-teh.

Context

Na kmetijsko intenzivnih območjih je prisoten trend zmanjševanja krajinskih elementov, ki so pomembni za biotsko raznovrstnost. Krajinski elementi se zmanjšujejo tako po številu, kot po površini: izsekavanje mejic, krčitev manjših gozdičev, posamičnih dreves in grmov, ipd. Na območjih, kjer je njihov delež manjši ali pa so v slabem stanju, je njihova ohranitev še toliko bolj pomembna. Krajinska raznovrstnost omogoča vrstno in posledično tudi genetsko pestrost,  to pa pomeni večjo stabilnost agroekosistemov. Potrebno je ozaveščanje kmetov o nujnosti ohranjanja krajinskih elementov, njihovi obnovi, razširitvi ali obogatitvi  ter spodbujati kmete k vzpostavitvi novih krajinskih elementov. Potreben je nov pristop k ohranjanju krajinskih elementov oz. k povečanju števila krajinskih elementov ter s tem k varstvu biotske raznovrstnosti.
V EIP projekt so vključena 3 KMG z zemljišči na območju že izvedenih oz. načrtovanih zemljiških operacij.  V sklopu že izvedenih zemljiških operacij ni bil poudarjen naravovarstveni ali okoljski vidik, predvsem zato, ker v Sloveniji nimamo zakonodajnih vzvodov, ki bi prispevali k bolj sonaravnim praksam izvajanja zemljiških operacij, npr.:  ni urejeno, od kod naj bi se zagotovilo zemljišča za vzpostavitev novih krajinskih elementov, kdo bi bil lastnik in upravljavec novih krajinskih elementov, kmetje oz. lastniki zemljišč pa so slabo ozaveščeni glede pomena biotske raznovrstnosti ter ohranitve krajinskih elementov.
V sklopu Programa razvoja podeželja, ukrepa KOPOP, se z operacijo Ohranjanje mejic, podpira vzdrževanje in ohranjanje mejic - v praksi se v ta ukrep vključuje manjše število velikih KMG, manjši KMG pa se ne vključujejo, zato ocenjujemo, da bi bila potrebna večja ozaveščenost.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014SI06RDNP001 Program razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020
Location
Main geographical location
Podravska
Other geographical location
Koroška, Savinjska

€ 203980.74

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Currently showing page content in native language where available

Contacts

Project coordinator

  • Geodetski zavod Celje, d.o.o.

    Project coordinator

Project partners

  • KGZS Zavod Ptuj

    Project partner

  • Korenjak Janez

    Project partner