project - EIP-AGRI Operational Group

Experiment on the influence of different feeds in the production of raw milk and improving the qualities after pasteurization
Влиянието на различни фуражи при производство на сурово мляко и подобряване качествата след пастьоризиране

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2023 - 2025 Bulgaria
Ongoing | 2023 - 2025 Bulgaria
Affichage actuel du contenu de la page dans la langue maternelle, si disponible

Objectives

 The expected result of performing the experiment:

1. Better balance between produced livestock unit/negative impacts of nature;

2. To improve the competitiveness of the product by introducing a modern quality monitoring system;

3. Better animal welfare by choosing more easily digestible foods;

4. to Increase the sustainability of dairy production

Objectives

Очакваният резултат от  изпълнението на описания по горе експеримент и получените аналитични данни би следвало да подобри описаните по долу показатели:

1. Подобри отношението произведена единица/отрицателни въздействия на природата.

2. Подобри конкурентоспособността на продукта, чрез въвеждане на модерна система за следене на качеството.

3. Подобряване на здравето и начина на живот на животните, чрез избиране на по-лесно хранително разградими храни.

4. Повишаване на устойчивостта на производство на млечни продукти.   

Activities

Specific experiment, include all direct non-investment costs for research and direct investment costs.

3.Expenditures for promotion of the performed activity, publication of results and raising the awareness of the interested parties.

For popularization  the following activities are envisaged:

1. Creating and maintaining the site

2. Delivery of seminar meetings with up to 10 participants

3. Provision of information in the form of printed materials.

The action will be implemented to improve the transfer of knowledge, will confirm the links between producers, research institutes and farmers, which will directly help to increase sustainable development in agriculture.

Activities

Дейностите по проекта са 4/четири/ на брой.

1.Разходи за управление на оперативната група, Наемане на екип за извършване на административната и функционалната част на оперативната група и създаване на условия на работа за тях.

2.Разходи за конкретния експеримент.

3.Разходи за Популяризация на извършените дейности.

Популяризиране на резултатите:

1. Създаване и поддържане на сайт

2. Провеждане на семинарни срещи с до 10 участника

3. Предоставяне на информация под формата на печатни материали.

Дейността ще допринесе за подобряването на трансфера на знания, ще затвърди връзките между производители, научни институти и земеделския производители.

Contexte

Един от най-важните текущи екологични проблеми е проблема свързан с парниковия ефект. Според Организация за Прехрана и Земеделие на ООН. Най-важните парникови газове от животновъдството са метанът и азотният оксид. Метанът, произведен главно чрез ентерична ферментация ( храносмилането на животните) и съхранение на оборски тор, е газ, който има ефект върху глобалното затопляне 28 пъти по-висок от въглеродния диоксид. Азотният оксид, произтичащ от складирането на оборски тор и използването на органични / неорганични торове, е молекула с потенциал за глобално затопляне 265 пъти по-висок от въглеродния диоксид. Еквивалентът на въглероден диоксид е стандартна единица, използвана за отчитане на потенциала за глобално затопляне. Като главни замарсители на тези парникови газова са едрите преживни животни. Експериментът предвижда изследване в областта на млечната промишленост. Ще се направи изследване върху количеството парникови газове, които животните отделят в зависимост фуражите и добавките към тях. Ще се съблюдава за начини на намаляване на вредните емисии, без да се намаля качеството на крайния продукт, чрез директна промяна на диетата на животните. Затова проблема на който ще търсим решение чрез иноватини решения и експерименти е: „Намаляване метана и въглеродния оксид при хранене на живтоните“. Избора провеждане на този експеримент се основава на редица междурародни проучвания и предоставени статистически данни от Global Livestock Environmental Assessment Mode, и Animal Frontiers.

Additional information

Качеството на крайния продукт ще се следи чрез измерване на соматичните клетки в млякото, което е пряк индикатор за наличието или отсъствието на маститни заболявания. Въвеждането на ефективни системи за превенция и контрол на маститните заболявания има важно значение както за повишаване на млекодобива, така и за подобряване качеството на произвежданите млечни продукти. Очакваните резултати ще се отразят на 1. Повишаване на производителността в стопанството и ефективно използване на ресурсите,- посредством направените анализи,  събраните статистически данни при анализиране на различните видове фуражи в зависимост от схемата на храанене.

2.  Ефективно и ефикасно управление на водите в селското стопанство и опазване от вредното въздействие на водите в земеделските земи – Посредством храненето ще се наблюдават и различни процеси за въздействие на еко системата на стопанството, която ще ни даде възможност да наблюдаваме и отражението им върху околната среда. 

3. Нови продукти и услуги за разширяване на пазарните възможности за първичното селскостопанско производство – Очакванията са че при получаване на обнадеждаващи резултати след обработка на данните от експеримента и влиянието им върху околната среда ще даде възможност за производство на нови селскостопански продукти както при храненето на животните така и при получаването на нов продукт след пастьооризация.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014BG06RDNP001 Bulgaria - Rural Development Programme (National)
Emplacement
Main geographical location
Пловдив (Plovdiv)

€ 214631

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Affichage actuel du contenu de la page dans la langue maternelle, si disponible

Contacts

Project coordinator

  • ,,Млечни продукти Тракия" ЕООД

    Project coordinator

Project partners

  • Незиха Аптилязис Хюсню -ЗП

    Project partner

  • Университет по хранителни технологии - Пловдив

    Project partner