project - EIP-AGRI Operational Group

Establishing a maintenance selection of geophytes plants for production of Slovenian varieties of garlic (Allium sativa) and šalotke (Allium cepa var.
Vzpostavitev vzdrževalne selekcije čebulnic za pridelavo zdravega semena slovenskih sort česna (Allium sativa) in šalotke (Allium cepa var. Aggregatum)

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2019 - 2022 Slovenia
Ongoing | 2019 - 2022 Slovenia
Derzeit wird der Seiteninhalt nach Möglichkeit in der Muttersprache angezeigt

Objectives

The project follows the goals of Slovenian seed production: (1) the acquisition and maintenance of seed material of Sl. varieties of garlic and shallots in suitable health condition, and (2) an increase in productivity in the production of seed materials of Slovenian garlic and shallots. We will perform expertly demanding laboratory removal of viruses, suppression of virus carriers, removal of nematodes from planting material and establish a system for further permanent cleaning of seeds. Transfer of knowledge of laboratory work and appropriate agro-technology will be ensured and the use of suitable seed material will be promoted. The result will be up to 50% increased yield and a network of growers.

Objectives

Projekt sledi pridelovalnima ciljema slovenskega semenarstva: (1) pridobivanju in vzdrževanju semenskega materiala slovenskih sort česna in šalotke primernega zdravstvenega stanja in (2) povečanju produktivnosti v pridelavi materiala slovenskih sort česna in šalotke. Izvedli bomo strokovno zahtevno laboratorijsko odstranitev virusov, zatiranje prenašalcev virusov, odstranitev ogorčic iz sadilnega materiala in vzpostavili sistem nadaljnjega permanentnega čiščenja semenskega materiala. Zagotovljen bo prenos znanja laboratorijskega dela in ustrezne agrotehnike ter promocija uporabe primernega semenskega materiala. Rezultat bo do 50 % povečan pridelek in mreža pridelovalcev.

Activities

Key activities: identification of selected plants, testing of selected plant genotypes (ELISA and RT-PCR methods) - determining the representation of viruses; cleaning of materials with laboratory techniques; testing; propagation of material - micropropagation; transfer of material to the external environment; obtaining certified seed; transfer of knowledge to a leading partner who takes over this segment of work in the long run; agrotechnology experiments on farms; production of technological instructions for producers (soil, food, protection, harvesting, storage); seed promotion; the importance of using quality seeds; the establishment of a new quality standard; marketing measures.

Activities

Ključne aktivnosti: identifikacija izbranih rastlin za delo, testiranje izbranih genotipov rastlin (metode ELISA in RT-PCR) – določitev zastopanosti virusov; čiščenje materiala z laboratorijskimi tehnikami; testiranje; razmnoževanje materiala – mikropropagacija; prenos materiala v zunanje okolje; pridobitev certificiranega semena; prenos znanja na vodilnega partnerja, ki dolgoročno prevzame ta segment dela; agrotehnološki poskusi na kmetijah; izdelava tehnoloških navodil za pridelovalce (tla, prehrana, varstvo, spravilo, skladiščenje); promocija semenarstva; pomen uporabe kakovostnega semenskega materiala; vzpostavitev novega standarda kakovosti; trženjski ukrepi.

Kontext

Semenski material slovenskih sort česna je zaradi neustrezne vzdrževalne selekcije zelo okužen, gre za bolezni in škodljivce, pri čemer so posebej problematične in neobvladljive okužbe z virusi in ogorčicami. Tako je slovenski trg brez zdravstveno ustreznega semenskega materiala slovenskih sort česna. Še huje, zdravstveno stanje se iz leta v leto slabša. Edini možni in učinkovit ukrep je sajenje zdravega sadilnega materiala, odstranitev virusov in zatiranje prenašalcev virusov ter odstranitev ogorčic iz sadilnega materiala, čemur pa mora slediti ustrezna agrotehnika v pridelavi semenskega materiala (in vivo).
Projekt tako izhaja iz velike potrebe slovenske semenarske pridelave česna in šalotke, ki se sooča z izjemno okuženostjo semenskega materiala slovenskih sort. Temeljni cilj je VZPOSTAVITEV VZDRŽEVALNE SELEKCIJE ČESNA (Allium sativa) IN ŠALOTKE (Allium cepa var. aggregatum) SLOVENSKIH SORT, ki ju druži skupna lastnost – v našem okolju ne semenijo, torej se tradicionalno razmnožujejo vegetativno, s tem pa se iz generacije v generacijo pojavljajo z virusi vse bolj okuženi osebki. Ključna težava je gospodarsko zelo pomembno (50 % in več) zmanjšanje pridelka (tako v semenarski pridelavi kot posledično v nadaljnji pridelavi za merkantil) (ocena KIS-a).
Projekt bo tako zasnovan na treh slovenskih sortah česna (Ptujski jesenski, Ptujski pomladanski in Anka jesenski) in eni populaciji šalotke (IHPS Žalec), v deležu tudi primerjalno še z ostalimi tremi slovenskimi sortami česna (Haloški, Primorski in Štrigon) ter na izbranih avtohotonih genotipih šalotke. Biotehnološko in agotehnološko delo bo nadgrajeno tudi s primernimi ukrepi za promocijo pridelave in trženja.

Additional comments

Dodatno pojasnilo glede organizacije in rezultatov projekta: Prva faza čiščenja bo potekala na KIS-u in IHPS-u (primarni nivo), pri čemer se bo znanje prenašalo na Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma (- sekundarni raziskovalni nivo). Grm Novo mesto bo tako prevzel (potrebno infrastrukturo in sodobno opremljen laboratorij že ima vzpostavljen) vse faze od identifikacije, čiščenja in mikropropagacije ter nadaljnji razvoj rastlin v in vivo pogojih (že postavljen rastlinjak 10*30m z mrežniki) vse do certificiranega semena. Za vzpostavitev trajnostne vzdrževalne selekcije je, poleg povezanosti RRI sektorja s semenarskimi hišami in pridelovalci, ključen tudi prenos znanja. Poleg kakovostnega semenskega materiala in vzpostavitve vzdrževalne selekcije je cilj projekta tudi promocija semenarstva in uporabe slovenskih sort semenskega materiala. S tem se projekt naslanja na veliko težavo sodobnega, tudi slovenskega kmetijstva, to je izjemna erozija lokalnih, domačih, avtohtonih in predvsem domačim razmeram prilagojenih sort kmetijskih rastlin, popularizaciji pridelave v segmentu ekološke pridelave (veliko povpraševanje na trgu!) in odpiranje novih zaposlitvenih priložnosti v kmetijstvu. Projekt se bo v velikem deležu nanašal na, z najboljšimi eksperti s področja semenarstva in statistike, zasnovo agrotehnoloških poskusov na kmetijskih gospodarstvih, s ciljem izdelave in razširjanja odličnih tehnoloških navodil. Kljub zahtevnim biotehnološkim procesom v laboratorijskem delu načrtujemo dober rezultat, struktura projektnega partnerstva pa je osnova za uspešen prodor zdravega semenskega materiala do pridelovalcev uporabnikov ter do popularizacije semenarjenja s slovenskimi sortami česna in šalotke.

Additional information

Sekundarno projekt  prispeva k slovenskim in evropskim ciljem ohranitve biotske pestrosti kmetijstva (cilji »Zagotovimo.si hrano za jutri«), ciljem Strategije razvoja Slovenije ter številnim evropskim strateškim ciljem. Velik poudarek se v projektu daje ekološki pridelavi (in vivo), zato je projekt ugoden prispevek k dvigu ekološke pridelave v Sloveniji in s tem doprinos vsem kategorijam, ki jih tovrstna pridelava prinaša (tla, narava – habitati, okolje - voda, potrošnik). Projekt se tako posredno nanaša tudi na naravo in okolje, pri čemer je potrebno vzpostaviti še en vidik, to je vidik prispevka projekta k ciljem zmanjšanja izpustov oz. ponora CO2. Na zmanjšanje izpustov ima projekt vpliv z vidika optimizacije agrotehnologije (predvsem prilagoditev na majhne pogonske stroje), z vidika ponora CO2 pa se ocenjuje, da gre pri pridelavi med obstoječim (okuženim) semenom in brezvirusnim semenom za razliko v pridelku do 50 % na isti površini ob isti agrotehnologijji, kar pomeni bistveno večji ponor toplogrednega plina na enoto površine. Iz tega sklepamo, da ima uporaba brezvirusnega materiala (poleg vseh drugih, še posebej ekonomskih) velik okoljski učinek. Pomemben končni učinek pa se nedvomno nanaša na dvig ekonomske učinkovitosti pridelave.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014SI06RDNP001 Program razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020
Ort
Main geographical location
Jugovzhodna Slovenija
Other geographical location
Osrednjeslovenska, Spodnjeposavska

€ 175190.18

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Derzeit wird der Seiteninhalt nach Möglichkeit in der Muttersprache angezeigt

Contacts

Project coordinator

  • GRM NOVO MESTO - CENTER BIOTEHNIKE IN TURIZMA

    Project coordinator

Project partners

  • ALLIUM, ZAPOSLITVENI CENTER, z.o.o., so.p.

    Project partner

  • AMARANT EKOLOŠKA SEMENSKA PRIDELAVA, FANČI PERDIH S.P.

    Project partner

  • EKOLOŠKA KMETIJA MIHAEL KASAŠ

    Project partner

  • EKOLOŠKA KMETIJA ROGELJ

    Project partner

  • EKOLOŠKA KMETIJA TOVORNIK

    Project partner

  • INŠTITUT ZA HMELJARSTVO IN PIVOVARSTVO SLOVENIJE

    Project partner

  • KMETIJA KLANČNIK

    Project partner

  • KMETIJA MEŠKO

    Project partner

  • KMETIJSKI INŠTITUT SLOVENIJE

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije - Kmetijsko gozdarski zavod Celje

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije - Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto

    Project partner

  • VRTNARSTVO IMPERL S.P.

    Project partner

  • ŠOLA ZA HORTIKULTURO IN VIZUALNE UMETNOSTI CELJE

    Project partner