project - EIP-AGRI Operational Group

Breeding of pigs for production of superior quality products
Reja prašičev za proizvodnjo izdelkov višje kakovosti

To download the project in a PDF format, please click on the print button and save the page as PDF
Ongoing | 2019 - 2022 Slovenia
Ongoing | 2019 - 2022 Slovenia
Derzeit wird der Seiteninhalt nach Möglichkeit in der Muttersprache angezeigt

Objectives

In the scope of the EIP Project we would like to develop a business model for pig breeding for high quality products or products that fulfil the taste and expectations of the most demanding consumers. The acquired knowledge and experience will represent the basis for the development of a long-term partnership between farms, which are breeding pigs, and purchasers, producers of meat products, which are developing their marketing approach towards consumers. The project will establish a pig feeding system for achieving a higher weight for products of higher quality, which will be adapted to the conditions in Slovenia.

Objectives

V okviru danega EIP projekta želimo razviti poslovni model reje prašičev za izdelke višje kakovosti oziroma izdelke, ki sledijo okusu in pričakovanjem najbolj zahtevnih potrošnikov. Pridobljena znanja in izkušnje bodo osnova za razvoj dolgoročnega partnerstva med kmetijami, ki prašiče redijo in odkupovalcem, proizvajalcem mesnih izdelkov, ki razvija svoj marketinški pristop do potrošnikov. S projektom se bo vzpostavil sistem pitanja prašičev na višjo težo za izdelke višje kakovosti, ki bo prilagojen slovenskim razmeram.

Activities

Activities are to involve familiarisation with cases of best practice, testing and optimisation of pig breeding systems with assessment of testing systems' cost efficiency, i.e. determination of full own price for a production pig in tested feeding systems. In order to achieve this goal, the project foresees tests of several genotypes under the same breeding conditions, optimisation of breeding and feeding with available feeding sources and genotypes on partner farms and elaborated evaluation of product quality (pig and products). Activities to transfer knowledge to end users are also going to be carried out.

Activities

Aktivnosti bodo zajemale seznanitev s primeri dobrih praks, testiranjem in optimizacijo sistema reje prašičev, z oceno ekonomičnosti testiranih sistemov oz. določitvi polne lastne cene pitanca za testirane sisteme reje. V ta namen bo v sklopu projekta izveden preizkus različnih genotipov pod enakimi pogoji reje, optimizacija reje in krmljenja z razpoložljivimi krmnimi viri in genotipi na partnerskih kmetijah, ter izpeljana evalvacija kakovosti produkta (prašič, izdelki). Na podlagi proizvodnih rezultatov bo izdelana ocena ekonomičnosti ter pripravljen poslovni model reje prašičev za proizvodnjo izdelkov višje kakovosti. Izvedene bodo tudi aktivnosti prenosa znanja do uporabnikov. 

Kontext

Slovenska prašičereja v zadnjih 30 letih od osamosvojitve Slovenije preživlja težke čase. Od nekoč cvetoče panoge z razvito lastno selekcijo in 80% samooskrbo, smo v preteklih desetletjih padli na kritično nizko raven samooskrbe (30-40%), vodilne farme so opustile selekcijsko delo, ki se ohranja v ozkem obsegu le še na družinskih kmetijah. Z omejenimi potenciali je težko konkurirati prašičerejskim velesilam, nizke globalne cene pa slovenski prašičereji ne omogočajo konkurenčnosti. Prašičereja nujno potrebuje novo paradigmo razvoja, saj z omejenimi možnostmi in resursi ne more konkurirati globalnim pritiskom. Nova paradigma mora vključevati ekosistemske usluge dejavnosti in izkoristiti prednosti, ki jo ima “domač” proizvod, saj potrošnik verjame, da ga bolje pozna in mu s tem tudi bolj zaupa, predelovalci pa bolje poznajo tradicijo in specifičnost okusa slovenskih potrošnikov. Potrebno je plasiranje slovenskega prašiča v proizvodih s čim višjo dodano vrednostjo, razvoj nišne tržne proizvodnje visoke gastronomije z vključevanjem tradicionalnih in avtohtonih genskih virov. Pri pripravi projekta EIP smo izhajali iz potreb, ugotovljenih s strani javne službe kmetijskega svetovanja in rejcev, da pri obstoječem pitanju na višjo težo ne dosegamo izenačenosti klavnih trupov niti glede mesnatosti, zamaščenosti, še manj pa kvalitete mesa. Ugotavljamo, da obstoječi rejci, ki pitajo prašiče na višjo težo nimajo na razpolago nobenih normativov in navodil za tovrstno rejo za genotipe prašičev, ki jih redimo v Sloveniji in so bolj ali manj so prepuščeni sami sebi.

Additional comments

V okviru projekta se bomo ukvarjali s pogoji za vzpostavitev trajnostne verige med rejci prašičev in odkupovalcem oz. predelovalcem v izdelke višje kakovosti. V okviru projekta zato želimo vsem v verigi: rejcem, strokovnim službam in predelovalnim obratom priskrbeti verodostojne informacije s ciljem vzpostaviti verigo oskrbe s kvalitetnimi težkimi prašiči domačih genotipov, ki so osnovna surovina pri proizvodnji izdelkov višje kakovosti iz svinjskega mesa. Aktivnosti v projektu smo zastavili tako, da imamo velik poudarek na razširjanju rezultatov projekta predvsem v smeri izobraževanja kmetijskih svetovalcev, rejcev in informiranja javnosti za uporabo sistema in orodij, ki bodo razviti v okviru projekta.

Additional information

Projekt bo neposredno prispeval k postavitvi sistema pitanja prašičev na višjo težo za proizvodnjo izdelkov višje kakovosti, v okviru katerega bodo kmetije dobile tehnološka in ekonomska navodila o reji prašičev (pasemska struktura, način krmljenja, tehnologija reje, …) na drugi strani pa predelovalna industrija surovino za proizvodnjo izdelkov višje kakovosti. Nove prakse in procesi povezani z vzpostavljanjem verige od reje prašičev do proizvodov, ki bodo preučevani v projektu, bodo ob koncu projekta opisani/predstavljeni kot model reje prašičev na večje teže, ki ga bo mogoče implementirati tudi na druge slovenske kmetije (prenos pridobljenih znanj in izkušenj širše) z manjšimi prilagoditvami. Z namenom prenosa znanja do ključnih ciljnih skupin in multiplikatorjev (oseb, ki razširijo rezultate naprej) bo tekom trajanja EIP projekta, še zlasti pa v tretjem letu, izvedenih več dogodkov s praktičnimi demonstracijami oz. preizkusi in tudi preko predstavitev rezultatov strokovni in širši javnosti ter medijem.
Del projekta se bo izvajal na zavarovanem območju v skladu z zakonom, ki ureja ohranjanje narave na kmetiji Pribinovina. Na tej kmetiji bomo testirali rejo prašičev avtohtone pasme Krškopoljski prašič v sistemu ekološke reje ob upoštevanju zakona o ohranjanju narave. Celotni sistem kmetije je usklajen tudi z cilji in aktivnostmi Krajinskega parka Goričko, kjer se kmetija tudi nahaja.

Project details
Main funding source
Rural development 2014-2020 for Operational Groups
Rural Development Programme
2014SI06RDNP001 Program razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020
Ort
Main geographical location
Pomurska

€ 348705.99

Total budget

Total contributions from EAFRD, national co-financing, additional national financing and other financing.

Derzeit wird der Seiteninhalt nach Möglichkeit in der Muttersprache angezeigt

Contacts

Project coordinator

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota

    Project coordinator

Project partners

  • JGZ Rinka

    Project partner

  • Jelka Žižek

    Project partner

  • Jože KUNTARIČ

    Project partner

  • Kmetijski inštitut Slovenije

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto

    Project partner

  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Ptuj

    Project partner

  • Kodila d.o.o.

    Project partner

  • Milan Mikola

    Project partner

  • Pribinovina d.o.o.

    Project partner

  • Tončka KAMENIK

    Project partner

  • Štefan DEŽMAN

    Project partner